Katedra Przemysłów Kreatywnych

Movie Mówi Project

Movie Mówi Project to program edukacji filmowej, którego celem jest podejmowanie ciekawych zjawisk współczesnego kina. To autorski pomysł dr Magdaleny Wichrowskiej, kierowniczki Zakładu Kultury Audiowizualnej, realizowany od kwietnia 2013 roku w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Program zakłada formułę spotkania/wykładu/dyskusji (mówi) i filmowej projekcji (movie). Skonstruowany jest tak, by poruszać możliwie szeroki wachlarz zjawisk filmowych, tym samym zachęcić do X muzy jak najbardziej zróżnicowanego widza, potencjalnego odbiorcę wyselekcjonowanego repertuaru kin studyjnych, przeglądów i festiwali filmowych, w które bogaty jest nasz region. Program jest bezpłatny, kierowany do mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

POCZĄTKI PROGRAMU (2013/2014)

Program zainaugurowano w kwietniu 2013 roku. Na pierwszym spotkaniu „Debiuty z regionu” publiczność miała okazję obejrzeć premierowo w Bydgoszczy film „Caissa” i spotkać się z reżyserem obrazu Marcelem Woźniakiem. Kolejne dwa odbyły się pod hasłem „Europa, Europa”. Zorganizowano je we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct. Widownia Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej obejrzała filmy: „Inferno. Niedokończone piekło” i „Mój dom” oraz wzięła udział w wykładzie i spotkaniu z reżyserką Magdaleną Szymków. W styczniu 2014 roku pod szyldem Movie Mówi Project odbyła się debata „Prasa i film w regionie”. W lutym gościem projektu był dokumentalista Krzysztof Nowicki, który pokazał film „Być jak Ironman”. W kwietniu program wsparła Fundacja Gaudeamus, a na kolejne spotkania (do grudnia 2014 roku) dr Magdalena Wichrowska otrzymała dofinansowanie ze środków Miasta Bydgoszczy. W kwietniu gościem Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej była współautorka artystyczno-aktywistycznego „Projektu Podróż” Liliana Piskorska. W maju w mariaż literatury i kina bydgoską publiczność wprowadziła dr Natalia Mrozkowiak – pokazano film Jamesa Franco „Kiedy umieram”. Czerwiec należał do reżyserek. Poetykę kina Urszuli Antoniak widzom Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przedstawiła dr Magdalena Wichrowska. Po projekcji „Code Blue”, na zakończenie filmowego sezonu odbył się koncert bydgoskiej formacji Gravity. W październiku tematem przewodnim była malarskość sztuki filmowej. Wykład przygotowała historyczka sztuki dr Marta Ipczyńska. Publiczność obejrzała film „Shirley – wizje rzeczywistości”. W listopadzie wykładem wprowadzającym do filmu „Z daleka widok jest piękny” Anki i Wilhelma Sasnalów dr Magdalena Wichrowska otworzyła dyskusję o współczesnych tematach filmowych. W grudniu odbyła się debata na temat współczesnego kina dokumentalnego z udziałem Emilii Bilińskiej, bydgoskiej reżyserki tworzącej w Nowym Jorku, dr Natalii Mrozkowiak, filozofki, i dr Magdaleny Wichrowskiej, filmoznawczyni. Publiczność obejrzała film „The Other”.

Z DALA OD HOLLYWOOD i JESIEŃ Z DOKUMENTEM (2015)

Od stycznia 2015 roku Movie Mówi Project realizowany jest w ramach cykli tematycznych. Pierwszy z nich dr Magdalena Wichrowska prowadziła od stycznia do kwietnia 2015 roku dzięki bydgoskiemu „stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury”. Hasło „Z dala od Hollywood” otworzyło dyskusję na temat amerykańskiego kina niezależnego. Publiczność obejrzała cztery obrazy: „Idol”, „Dzikość serca”, „Narkotykowy kowboj” oraz „Akademia tajemniczych sztuk pięknych”. Projekcje poprzedzone były wykładami wprowadzającymi dr Magdaleny Wichrowskiej.

Od września do grudnia 2015 roku, ponownie dzięki bydgoskiemu „stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury”, dr Magdalena Wichrowska zrealizowała cykl „Jesień z dokumentem”. Publiczność obejrzała sześć filmów: „Bert Stern. Prawdziwy Madman”, „Daleko od Reykjaviku”, „Homestay”, „Iść przez życie bez pośpiechu”, „Sztuka znikania” i „Koniec świata”. Dodatkowo odbyły się spotkania z fotografem Łukaszem Ułanowskim, reżyserem Krzysztofem Nowickim, historykiem prof. Markiem Chamotem oraz kierownikiem Kina Orzeł Arkadiuszem Hapką. Jesienny cykl zainaugurowała wystawa fotograficzna „Ochłapy” oraz koncert Maćka Tachera.

COMING OF AGE MOVIES i IKONY KINA (2016)

W czerwcu 2016 roku dr Magdalena Wichrowska została zaproszona do realizacji programu w Centrum Sztuki Filmowej, działającej przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Letnia toruńska odsłona Movie Mówi Project – „Kino niedojrzałe” była próbą zerwania ze schematem popularnego zjawiska filmowego coming of age movies. Publiczność obejrzała sześć filmów: „Bang Gang”, „Lolo”, „Wyznania nastolatki”, „Blue Highway”, „Kamper” i „Baby Bump”. Projekcjom towarzyszyły wykłady wprowadzające dr Magdaleny Wichrowskiej i dyskusja z udziałem dr Radosława Osińskiego, kuratora Centrum Sztuki Filmowej. Cykl zwieńczyło spotkanie z reżyserem Kubą Czekajem.

Od października 2016 roku dzięki bydgoskiemu „stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury” dr Magdalena Wichrowska zrealizowała cykl „Ikony kina” przywołując sylwetki gigantów kina: reżyserów Roberta Altmana i Piera Paolo Pasoliniego oraz aktorki Charlotte Rampling.

DEBIUTANCI, NAJNTISY i DZIEWCZYNY! (2017)

W styczniu i lutym 2017 roku dr Magdalena Wichrowska we współpracy ze Studiem Munka zrealizowała cykl „Debiutanci”, który stał się przyczynkiem do dyskusji o nowym pokoleniu autorów polskiego kina oraz ewolucji filmowej poetyki. Publiczność obejrzała krótkie metraże: Agnieszki Smoczyńskiej, Borysa Lankosza, Jana P. Matuszyńskiego, Bartosza Konopki, Kuby Czekaja, Marcina Bortkiewicza i Wojciecha Kasperskiego.

W czerwcu 2017 roku dr Magdalena Wichrowska dzięki bydgoskiemu „stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury” zrealizowała cykl „Najntisy”. Wykłady i projekcje poświęcone były fenomenowi lat 90. Od Dogmy 95 do Emira Kusturicy, przez kasety VHS, kino autorskie i gatunkowe, niezależne i osadzone w głównym nurcie. Publiczność obejrzała filmy „Czarny kot, biały kot”, „Festen” i „Happiness”.

Jednocześnie w czerwcu 2017 roku dr Magdalena Wichrowska została zaproszona do realizacji programu w Centrum Sztuki Filmowej, działającym przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Hasłem toruńskiej edycji były „Dziewczyny!”. Od lekkiej komedii, przez kino społeczne, inicjacyjne, romansujące z dokumentem, aż po formalny i anarchistyczny eksperyment. Tematem dyskusji i wykładów były kobiety – twórczynie i bohaterki. Publiczność obejrzała sześć tytułów: „Kalifornia”, „Fale”, „Carrie Pilby”, „24 tygodnie”, „Dzika” oraz „Szatan kazał tańczyć”. W ramach cyklu odbyły się również spotkania z twórcami – Katarzyną Rosłaniec i Grzegorzem Zariczynym.

KRÓTKIE I PIERWSZE (2018)

W czerwcu 2018 roku dr Magdalena Wichrowska ponownie została zaproszona do realizacji programu w Centrum Sztuki Filmowej, działającej przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Tym razem hasłem letniej edycji były filmy pierwsze. Debiuty tryumfujące w Cannes w sekcjach Semaine de la Ceritique i Un Certain Regard stały się przyczynkiem do szerszej dyskusji o zjawisku filmowego debiutu, ale także zmianie pokoleniowej warty w europejskim kinie. Publiczność obejrzała trzy filmy: „Paryż i dziewczyna”, „Ava” oraz „Bliskość”.

Od października do grudnia 2018 roku dr Magdalena Wichrowska dzięki bydgoskiemu „stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury” zrealizowała cykl „Krótka jesień”. Był to przegląd filmowych miniatur mistrzów i debiutantów, autorów pozostających blisko rzeczywistości i tych, którzy tworzą zupełnie nowe światy. Publiczność obejrzała kilkanaście tytułów. Piętnaście lat po światowej premierze film „Kawa i papierosy” Jima Jarmuscha oraz – z okazji siedemdziesiątych urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi – etiudy: Romana Polańskiego, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Skolimowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Grzegorza Królikiewicza, Marka Piwowskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Szulkina, Mariusza Trelińskiego, Mariusza Grzegorzka oraz Małgorzaty Szumowskiej. 

Szczegóły dotyczące kolejnych spotkań znajdują się w zakładce AKTUALNOŚCI.

kontakt: magda.wichrowska@byd.pl

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia