Konferencja naukowa „Przemysły kreatywne szansą rozwoju miasta”

Przemysły kreatywne są jednym z obszarów kształcenia w Wyższej Szkole Gospodarki, a jako sfera zainteresowań naukowych i działalności praktycznej funkcjonują w środowisku uczelnianym od ponad 10 lat. Początek dał Instytut Kulturoznawstwa, który w 2015 roku przekształcił się w Katedrę Przemysłów Kreatywnych. Ponadto przy WSG działa Klaster Przemysłów Kreatywnych.

W „Strategii Rozwoju Kultury Miasta Bydgoszczy na lata 2017-2026” w III obszarze pn. „Cel strategiczny: Miasto kreatywne kulturowo” sformułowano cele operacyjne: bogactwo i różnorodność oferty kulturalnej; rozwój sektora przemysłów kreatywnych jako partnerstwa kultury i gospodarki opartej na nowych technologiach. „To szerokie pojęcie oznacza zazwyczaj związki pomiędzy sferą kultury a gospodarką opartą na nowych technologiach” – czytamy w Strategii. „Taka gospodarka jest bowiem naturalnym partnerem dla kultury na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego, którego obie te sfery są motorem: nowoczesny przemysł nie jest tylko potencjalnym mecenasem kultury, ale pełni istotną rolę jako ważny funkcjonalny wzór jej funkcjonowania – to właśnie nowoczesny przemysł jest depozytariuszem idei nowoczesności i to z tej sfery działalności przenoszą się do kultury niektóre formy funkcjonowania”.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Przemysły kreatywne szansą rozwoju miasta”, która odbędzie się w dniach 13-14 października 2017 r. w Wyższej Szkole Gospodarki. Uczestnikom zapewnimy możliwość wglądu w realne potrzeby sektora kreatywnego, który znajduje w Bydgoszczy coraz większe zainteresowanie.

PROGRAM KONFERENCJI

13 października (piątek)
Wyższa Szkoła Gospodarki, ul. Naruszewicza 11, budynek K, parter, s. K001

REFERATY

godz. 9:00–10:30

  • Otwarcie konferencji / prof. WSG dr Marek Chamot (Katedra Przemysłów Kreatywnych WSG)
  • Kultura i kreatywność w UE: ujęcie instytucjonalne / prof. WSG dr Marek Chamot
  • Kazimierz Dolny – tradycja jako kapitał rozwoju / dr Waldemar Odorowski
  • Kreatywne środowisko jako katalizator rozwoju miasta / dr Dominika Muszyńska-Jeleszyńska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Instytut Rozwoju Miast w Krakowie), Szymon Muszyński (GM Architekci)
  • Przestrzenie kreatywne dla biznesu (prezentacja przestrzeni kreatywnych, inkubacyjnych i preinkubacyjnych z regionu kujawsko-pomorskiego) / Robert Lauks; Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz (Kamienica 12)

przerwa

godz. 11:00–12:30

  • Kreatywność w kształceniu i działaniach edukacyjnych (sztuki audiowizualne, sztuki wizualne, edukacja kulturalna) / dr Marta Ipczyńska, dr Natalia Mrozkowiak, dr Magdalena Wichrowska (Katedra Przemysłów Kreatywnych WSG)
  • Badania i aparatura badawcza w przemysłach kreatywnych / dr Piotr Szymański (Emotin Sp. z o.o.)
  • Neuroestetyka i psychologia percepcji kreatywnej reklamy / Robert Lauks (Klaster Przemysłów Kreatywnych Sp. z o.o.)
  • Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie – 115 lat tradycji projektowania mebli i zabawek / Jarosław Ćwiek (Liceum Plastyczne w Nałęczowie)

godz. 9:00–12:30 / punkt informacyjny / DZIEŃ INFORMACJI LOKALNEJ, podczas którego przedstawione zostaną główne założenia, cele oraz działania prowadzone w ramach projektu FORGET HERITAGE (Wydział Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy).

„Forget Heritage” to międzynarodowy projekt realizowany od czerwca 2016 r. do maja 2019 r., którego założeniem jest poprawa zarządzania obiektami dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnianie ich na działalność przemysłu kulturowego i kreatywnego. W realizację projektu zaangażowanych jest 10 partnerów z 7 krajów, m.in.: z Włoch, Słowenii, Niemiec, Polski, Węgier, Chorwacji i Czech. Projekt ma wskazać narzędzia, za pomocą których będzie możliwe, przynajmniej częściowe, zatrzymanie procesów powodujących powstawanie pustostanów i degradację historycznych obiektów, co w przypadku Bydgoszczy szczególnie zauważalne jest na terenie Śródmieścia. Opuszczone obiekty posiadające wartość historyczną mają zostać przeznaczone na cele kreatywne i kulturalne, wykorzystując przy tym zaangażowanie mieszkańców w tego typu działania.

14 października (sobota)
Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, budynek L

WARSZTATY

godz. 11:00–12:30
Przedsiębiorczość w działalności muzycznej / prowadzenie Ewa Gruszka / wstęp wolny

Warsztaty adresowanie w szczególności do muzyków zainteresowanych funkcjonowaniem na rynku pracy – studentów, uczniów szkół artystycznych oraz pracowników instytucji muzycznych. Program warsztatów obejmuje wybrane zagadnienia z następujących grup tematycznych: specyfika rynku pracy branży muzycznej, podstawy ekonomiki branży muzycznej, podstawy marketingu działalności muzycznej, wprowadzenie do finansowania działalności muzycznej.

godz. 13:00–15:00
Techniki kolorowej fotografii - kolorowanie zdjęć (w ramach Vintage Photo Festival 2017) / prowadzenie Marek Noniewicz (Muzeum Fotografii przy WSG) / wstęp bezpłatny - obowiązują zapisy: patrycja@farbiarnia.org

Fotografia barwna była poniekąd znana zanim wynaleziono techniczne możliwości utrwalania barwnych obrazów. Czarno-białe zdjęcia poddawano manualnym zabiegom, nie tylko retuszując je, ale także ingerując w barwę. Podczas warsztatów sprawdzimy, jak przebiega ten proces na współczesnych fotografiach.

godz. 12:00–20:00
Beat Session Bydgoszcz vol. 1 – beatsesja / Dariusz Chynek, Marcin Szusty (Wax Eaters), Rafał „Oer” Skiba (B.O.K, 21 Music Studio) / wstęp wolny

Pierwsza w regionie kujawsko-pomorskim beatsesja adresowana zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Warunkiem udziału w spotkaniu jest zabranie własnego sprzętu (sampler, komputer osobisty). Uczestnicy będą mieli do dyspozycji pokaźną ilość płyt winylowych, pochodzących z kolekcji kolektywu producenckiego Wax Eaters z Wrocławia - gości specjalnych wydarzenia. Wszystko po to, by poszukać nowych dźwięków lub zakupić coś unikatowego.

 

 POBIERZ PROGRAM KONFERENCJI << powróć do listy aktualności