Zmarła Maria Błaszczak

Maria Błaszczak - znakomita menedżerka artystów, prowadząca własny międzynarodowy Impresariat Artystyczny. Z domu rodzinnego wyniosła zamiłowanie do muzyki, literatury i sztuk pięknych. Przez 12 lat uczęszczała na prywatne lekcje muzyki, pobierała także naukę w Studium Kulturalno-Oświatowym. W latach 1967-1991 pracowała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, pełniąc przez ostatnie 7 lat funkcję kierownika Biura Organizacji Pracy Artystycznej Orkiestry Symfonicznej i Capelli Bydgostiensis oraz Obsługi Widzów. W marcu 1991 roku została dyrektorem Agencji Artystycznej w firmie „Elita”, w której pracowała do 1995 r. W 1995 roku założyła własny międzynarodowy Impresariat Artystyczny.

Wieloletnie doświadczenie w organizacji pracy artystycznej wyniesione z Filharmonii Pomorskiej wykorzystała w swoim Impresariacie, specjalizującym się w przygotowaniu i realizacji koncertów wybitnych muzyków różnych specjalności, reprezentujących dziedzinę muzyki poważnej. Renomowany Impresariat Artystyczny Maria Błaszczak działał od 1996 roku. Regularnie współpracował ze światowej sławy artystami (wśród których można chociażby wymienić pianistów: Stanisława Drzewieckiego, Jerzego Godziszewskiego, Valentinę Igoshinę, Kevina Kennera, Alberto Nose, Tatianę Shebanova, skrzypków: Vadima Brodskiego, Mariusza Patyrę, dyrygentów: Mykolę Diadiurę, Jose Maria Florencio, Michaela Zilma i wielu innych).

Maria Błaszczak współuczestniczyła w organizacji recitali, koncertów w najznamienitszych salach koncertowych m.in. w Polsce, Europie, USA, Ameryce Południowej, Kanadzie, Japonii, Chinach, RPA i Egipcie. Systematycznie współpracowała z wszystkimi polskimi filharmoniami, festiwalami w Polsce i w Europie oraz konkursami muzycznymi. Reprezentowała artystów zagranicznych w Polsce i polskich artystów za granicą.

Współpracowała z Programem Drugim TVP, z Pierwszym Programem Polskiego Radia oraz z wytwórniami płytowymi (DUX, Sony, Blüthner, Polskie Radio, japońskie IMC i Pony Canyon) współrealizując wydania CD’s. Organizowała tournées zagraniczne dla polskich orkiestr. Zajmowała się promocją młodych, utalentowanych muzyków – laureatów konkursów muzycznych.

Maria Błaszczak była członkiem zarządu Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego "Dziedzictwo".

Zmarła 18 lipca 2017 r., miała 69 lat.

Pogrzeb, poprzedzony mszą świętą, odbędzie się we wtorek, 25 lipca 2017 r. o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym Świętej Trójcy na Jarach przy ul. Lotników w Bydgoszczy.<< powróć do listy aktualności