Katedra Przemysłów Kreatywnych

Spotkanie z kompozytorem Michałem Dobrzyńskim

26 maja zapraszamy do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14) na spotkanie autorskie z Michałem Dobrzyńskim, podczas którego przedstawiona zostanie dotychczasowa twórczość kompozytora, a także jego nowy utwór „Musica delenit. III kwartet smyczkowy”. Spotkaniu towarzyszyć będzie dyskusja.

26 maja 2017 r. zapraszamy do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14, Bydgoszcz) na spotkanie autorskie z kompozytorem Michałem Dobrzyńskim.

  • godz. 12.00–14.00 – prezentacja twórczości kompozytora
  • godz. 14.00–15.00 – prezentacja utworu „Musica delenit. III kwartet smyczkowy” wraz z dyskusją

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Michał Dobrzyński, kompozytor, ur. 24 listopada 1980 r. w Szczecinie. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 r. – studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował również we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrea Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich (z udziałem takich kompozytorów jak Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Ivan Fedele, Horaţiu Rădulescu, David Dramm, Fabián Panisello, Hugues Doufort).

Dobrzyński należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 2006 r.), III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Papieża Jana Pawła II (Wrocław 2003 r.), wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim z okazji 30-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2004 r.), I nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę (2003 r.). Michał Dobrzyński jest również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w latach 2003/2004, 2004/2005, 2012 i 2017).

We wrześniu 2012 r. nakładem wydawnictwa DUX ukazała się monograficzna płyta kompozytora „Expression” (DUX 0752). Wykonawcami są Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego oraz soliści (m.in. Bartłomiej Nizioł). Płyta „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi” (DUX 0635/0636), na której m.in. znalazło się Trio florenckie Dobrzyńskiego, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009 r. w kategorii „muzyka poważna/album roku – muzyka współczesna". W 2014 r. ukazała się płyta „Tribute to Carl Loewe”, na której znalazły się Trzy Pieśni do słów Rilkego Michała Dobrzyńskiego oraz ballady C. Loewego w aranżacji kompozytora w wykonaniu Urszuli Kryger i Adama Kruszewskiego z udziałem Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Pawła Kotli. Płyta otrzymała rekomendację niemieckiej rozgłośni SWR2.

Utwory Dobrzyńskiego wykonywane były na krajowych i międzynarodowych festiwalach i koncertach, w Polsce i zagranicą (USA, Niemcy, Austria, Szwecja, Włochy, Czechy, Chiny). Wśród wykonawców jego utworów wymienić można renomowane zespoły (m.in. Orkiestrę Aukso, zespół Kwadrofonik, Orkiestrę PR Amadeus, Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej, Baltic Neopolis Orchestra, Filharmonię Szczecińską, Kaliską, Częstochowską, Pomorską oraz Warszawską Operę Kameralną), solistów (m.in. Bartłomieja Nizioła, Adama Kośmieję, Mariusza Patyrę, Urszulę Kryger) i dyrygentów (m.in. Przemysława Fiugajskiego, Jerzego Salwarowskiego, Adama Klocka, Marka Mosia, Jose Maria Florencio).

Jego „Operetka” na podstawie dramatu Gombrowicza wystawiana była w Warszawskiej Operze Kameralnej aż kilkanaście razy w ciągu dwóch sezonów. Spektakl zaproszony został do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Operowym „Armel”, którego jubileuszowa 10. edycja odbędzie się w Wiedniu w 2017 r. „Operetka” będzie transmitowana na żywo oraz profesjonalnie zrealizowana w standardzie HD przez telewizję ARTE i zostanie udostepniona w streamingu internetowym na stronach TV ARTE. „Operetka” zebrała znakomite recenzje krytyków i żywy odbiór publiczności, która wielokrotnie nagradzała dzieło owacjami na stojąco. Kompozytor obecnie pracuje nad nową operą, której premiera planowana jest pod koniec 2017 r. w Warszawie.

Michał Dobrzyński wykłada na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Posiada stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycja (praca pt. „Dźwiękowa wizja mojej Operetki na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza w perspektywie dekonstrukcji” została obroniona w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie).

Utwory kompozytora znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Michał Dobrzyński / fot. Marek Hofman

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia